Útěcha pro nespavce

Věděli jste, že nedostatek spánku, hlavně spánku před 23. hodinou, oslabuje funkci jater? A že správná funkce jater má vliv na stav vaší kůže? Tento článek jsem psala hlavně pro maminky na mateřské, protože jsem si tou zkušeností prošla a zjistila jsem, že spánek nebo spíš jeho zoufalý nedostatek, má velký vliv na stav lupénky a taky na spoustu jiných oblastí života, o kterých jsem neměla ani zdání. Ale i pokud nejste rodič s malými dětmi, ale víte, že spíte málo nebo mizerně, čtěte dál.

Kašle. Už zase kašle, já se z toho podzimu asi zblázním. Přes den zdravé dítko plné energie a jen co usne, začne kašlat. Ona nevyspalá, já nevyspalá. Je mi zima, mám neustále hlad, takže se cpu vším, co přijde pod ruku a lupénka se raduje. Ne že by se vyloženě rozrůstala, to si už léta od uzavřené léčby nedovolí. Ale i na tom malém „plácku“ loktů umí o sobě dát vědět, a když „zlobím“ – což je v tomto případě kritický nedostatek spánku – tak zabolí.
Měla jsem to štěstí, že během mateřské „dovolené“ mě před ní chránily hormony, i přes opravdu hodně nevyvážený životní styl, se lupénka dost schovávala a nehodlala se do toho náročného režimu plést.
Ale vím, že jsou maminky, kterým hormonální bouře související s mateřstvím, a právě toto náročné období, stav jejich kůže ještě více zhorší.


A nejde jen o projevy na kůži.
Když jsem trávila dny a noci péčí o svou starší dcerku, kterou spánek moc nezajímal, a raději pořádala noční koncerty, případně se dožadovala kojení a blízkosti maminky, anebo ji trápilo bříško a tak podobně (maminky vědí), po čase se ze mě stával zombie. Byla jsem věčně unavená, protivná, nervózní, neustále něco pojídající, neschopná ze sebe vypravit jednu ucelenou rozumnou myšlenku.
Jen co jsem z nejhoršího vychovala jednu cácorku, přišla na svět druhá s velmi podobnými nápady a názory na spánek.
Když jsem po tom všem nastupovala do práce, nevěřila jsem, že si mě tam budou chtít nechat. Myslela jsem, že jsem zhloupla ze samého zpívání dětských písniček, recitování říkanek a debat o všech těch dětských záležitostech s každým, kdo byl ochoten mě poslouchat.


Tou dobou jsem narazila na krásný e-book věnovaný získávání energie pro lepší život. A najednou se mi rozsvítilo!
Ono totiž dlouhodobý nedostatek spánku má ošklivé následky, kromě jiného i:

  • horší paměť
  • podrážděnost
  • snížení koncentrace
  • zhoršení reflexů, zvyšuje se šance ublížit omylem sobě nebo jiným
  • zvýšenou chuť k jídlu a s tím spojené přibývání na váze
  • chybnou mluvu, problém se vyjádřit, najít slova
  • sklony k vyššímu systolickému krevnímu tlaku
  • často až dvakrát větší riziko vzniku diabetu
  • snížení imunity
  • zhoršování IQ a dokonce poškození mozkových buněk
  • snižuje se schopnost mozku odstraňovat některé nebezpečné látky a proteiny, které jsou zodpovědné za rozvoj demencí včetně Alzheimerovy choroby.


Ohromně se mi ulevilo (jakkoli divně to zní po tomto seznamu).
Nejsem hloupá a ani nebudu po zbytek svého života, jen se potřebuju vyspat! S tímto zjištěním a následnou realizací aspoň té trošky změn, co se se dvěma prcky daly udělat, se najednou začalo vše zlepšovat. Únava samozřejmě nezmizela úplně a ještě dlouho nebylo to spaní dokonalé, ale každý odpočinek, který se mi povedlo „urvat“ byl znát. Lupénka na loktech se zklidnila, mozek pracoval rychleji, necpala jsem se neustále kalorickým jídlem (které se stavem lupénky velmi souvisí). A taky jsem byla a jsem méně nervózní, nepadá mi neustále něco z rukou, nepřipaluju jídla při vaření a podobné detaily.


A jaká je k tomu cesta? Každý z vás ví, kde má mezery a možnosti – jít spát o kousek dřív (každá půlhodina je citelná) nebo si trošku přispat, nejíst těžká jídla před spaním, nepít večer alkohol (u mě to fakt funguje výrazně), případně se i vyhnout odpolední kávičce, pospat si přes den (s dítkem po obědě). Moje děti si později nechaly krásně vysvětlit, že když jsem nevyspalá, nedá se se mnou žít, tak si radši klidně hrály, i kdyby jen 20-30 minut, a o víkendu mě někdy nechaly spát ráno déle a je to paráda.
A od mala dětem říkám (když je ukládám do postele v průměru dřív než chodí jejich kamarádi), jak moc důležité je spát, aby jim fungoval mozek, aby měly dost síly na další den, aby byly silné a zdravé.


V mém e-booku kapitolu o spánku neuvádím, jelikož nebyl součástí léčebné terapie, ale časem jsem si uvědomila, jak důležitou roli měl a má v jakékoli léčbě a i jako prevence.


Po spánku je další nejdůležitější oblastí při léčbě lupénky STRAVA, o které jsem se rozepsala tady. Přeji vám příjemné čtení a hlavně uvádění do praxe. Na vaše postřehy a názory se budu těšit v komentářích, mailech nebo na FB.

Mám za sebou dlouhou cestu v boji proti lupénce a díky tomu pomáhám lidem, kteří trpí touto nemocí, projít stejnou cestou, aby mohli žít normální život bez obtěžujících příznaků. Více o mě si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.